KENTSEL DÖNÜŞÜM ESKİ BİNALARIN DEĞERİNE DEĞER KATTI

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Dönüşümün yoğunlaştığı kent merkezlerinde eski yapıların değeri astronomik rakamlara çıktı.  Dönüşüm öncesi 200 bin TL’ye satılan eski bir daire fiyatının, bölgede dönüşümün başlamasıyla birlikte 250-300 bin TL seviyesine çıktığı belirtiliyor. Yeni trend ise; evi satıp çıkmak değil, yenilemeyi beklemek.

Gayrimenkul sektörüne hız veren kentsel dönüşüm sektöre hareket katarken, aynı zamanda dönüşümün yapıldığı bölgelerdeki eski yapıların fiyatını da arttırdı. Dönüşümün yoğunlaştığı bölgelerde ev sahipleri değer artışını satıp çıkarak değerlendirmek yerine, yenilemeye yöneldi. 

Halkın Beklentisi Rant Sağlamak Değil Sağlıklı Binalara Sahip Olmak Olmalı

Kentsel dönüşüm ile birlikte tek tek binaların dönüştürüldüğü bölgelerde fiyat artıları gerçekleştiğini aktaran uzmanlar ise, “ayrıca pazarlık aşamasında olan bölgelerde beklenti nedeni ile fiyatın yukarı çıkabildiğini görüyoruz.

Şu anda değer artışlarında ki beklenti rant ve kar amaçlı. Bu artışlar sağlıklı dönüşüm için oldukça riskli.

Halkın kentsel dönüşümden beklentisi rant sağlamak değil sağlıklı binalara sahip olmak olmalı. Henüz bu noktada değiliz” yorumunu yapıyorlar.

Kentsel Dönüşümde YALÇINKAYA MİMARLIK Ayrıcalıkları

Yıpranmış, depreme karşı dayanıksız ve modern yaşam standartlarına uyum göstermeyen evlerinizin yaşanılabilir, depreme dayanıklı, sosyal donatılara, otoparka ve yeşil alanlara sahip kaliteli yaşam alanlarına dönüştürme sürecinin başarıyla tamamlanabilmesi için YALÇINKAYA MİMARLIK kentsel dönüşüm yasası kapsamında, adım adım kentsel dönüşüm sürecini sizin için yerine getiriyor.

Kentsel Dönüşümde müteahhit firmaya karar verirken dikkat etmeniz gereken önemli kriterlerden biri de müteahhit firmanın bu adımları sizin adınıza yürütüp yürütmeyeceği olmalıdır.

YALÇINKAYA MİMARLIK , temin edilecek vekaletname, muvafakatname ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin imzalanması ile birlikte kentsel dönüşümün tüm adımlarını sizin yerinize takip ederek tüm Belediye ve Tapu işlemlerini sizin adınıza üstleniyoruz.

AYRICALIK 1 - RİSKLİ YAPILAR VE DEPREM

Deprem, özellikle İstanbul için korkutucu bir gerçek haline gelmiş olup il sınırları içerisinde yer alan binaların büyük bir çoğunluğunun bu olası gerçek karşısında dayanıklı olmadığı bilinmektedir. Kentsel Dönüşüm Kanunu’ndan yararlanmak için binanız adına YALÇINKAYA MİMARLIK ’a başvurarak “Deprem Risk Raporu” talebinde bulunmanız yeterlidir.

Projeniz,YALÇINKAYA MİMARLIK güvencesi ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca hazırlanıp, yürürlüğe giren deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik hükümleri ile TS500, TS498 ve TS648yönetmeliklerine uygun olarak hazırlanacaktır. Projenin tüm çalışmaları, evlerinizde huzur içinde ve güvenle oturabilmeniz adına yürütülecektir.

AYRICALIK 2 - HUKUKİ ALTYAPI VE ÇÖZÜMLER

Hukuki destek, kentsel dönüşüm projelerinin en önemli aşamalarından biridir. Kentsel dönüşümün hedeflenen şekilde gerçekleştirilmesi için gayrimenkul hukuku alanında uzman şirket avukatlarının desteği gerekmektedir. YALÇINKAYA MİMARLIK, şirket bünyesinde faaliyet gösteren şirket avukatları ile bina sahiplerinin haklarının hukuki alanda da korunmasını sağlar.

YALÇINKAYA MİMARLIK avukatlarının kentsel dönüşüm sürecinde projeniz için izleyeceği yol aşağıdaki gibidir;

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi

Vekaletname ve muvafakatname temini

Yıkım kararı tescili

Tevhid ve ifraz

Yıkım ruhsatı temini

Kat irtifakı

İnşaat yapım ruhsatı temini

İskan müracaatı

Anahtar teslim